5 nejčastějších mýtů o cvičení jógy
Jóga je pomalé a nudné cvičení
Ano, jóga pomalá být může, ale nudná nikoli. Záleží hlavně na lektorovi.
Moderní styl vyučování jógy vychází zejména z potřeb klientů. Ten, kdo v dnešní době zavítá na lekci jógy, bývá nejčastěji člověk trpící chronickými bolestmi zad či jinými důsledky stresu způsobené náročnou prací, vysokými nároky celé společnosti a sedavým životním stylem. Popřípadě je to člověk, který tuší, že za naším bytím je něco víc, ale zatím neví co, a tak se snaží sebe sama poznat a rozvinout. Rád by alespoň na chvilku vypnul a zastavil se a chce, aby to zafungovalo ideálně ihned 🙂
Takového člověka nelze posadit do lotosového sedu a dát mu instrukce k meditaci. První, co ho vyruší, bude jeho vlastní tělo. Bude mu v něm nepohodlně a začne na něj působit zemská gravitace. Spojením těchto činitelů se začne všemožně kroutit a hroutit. A celá meditace je tatam.
Co mu ale udělá dobře?
Když bude veden k jemnému, ale dynamickému rozhýbání těla – to aby mu v něm bylo pohodlně a nikde “netlačilo”. Zároveň když bude svoji pozornost vést ke svému dechu a k tělu; ne do hlavy – to aby ho netížila. Za čas zjistí, že pohodlně sedí a mysl je jak klidná hladina. Nebude to sice hned, ale bude to tak účinné, že nebude chtít přestat.
Nejsem ohebná/ý, jóga není pro mě
Jóga není jen pro ohebné. Naopak je dobrou cestou, jak se ohebným stát.
Svalová ztuhlost je nejčastější příčinnou bolestí. Jóga nejen svaly protahuje, ale zároveň i posiluje. Vznikají tak krásné dlouhé a silné svaly.
Jógu cvičí jen ženy
Jógu cvičí všichni!
Je pravdou, že v dnešní době je ve světě jógy převaha žen a proto obdivuji každého muže, který se rozhodne jógu začít cvičit a přijde i na společné lekce. Musím přiznat, že pokud muži začnou chodit na lekce jógy, jsou ji velmi oddaní a naplno se jí věnují. Možná proto je mezi nejlepšími lektory jógy tolik mužů.
Naopak dříve byla jóga určena převážně mužům a stále si zachovává mužské prvky doteď.
Pokud to myslím s jógou vážně, musím se stát vegetariánem
Nemusí být nutně pravda.
V józe se dle Patandžaliho uplatňuje princip ahimsa, což je přístup nenásilí a úcty ke všemu živému. Výklady se různí.
Podle mého názoru je to cesta každého z nás si ujasnit, co je správné a co nikoli. Zkusit si všechny varianty a z hloubky duše zjistit svoji pravdu. Pokud je někdo vegetariánem jen z pózy, pak porušuje princip ahimsa vůči sobě.
Sama jsem si prošla různými fázemi a dlouhodobě se ustálila na jídelníčku “od všeho něco”. Jsem ztotožněná s myšlenkou, že život se nemá prožít, ale užít. (A díky vegetariánské fázi se naučila vařit moc dobrá vege jídla, při nichž se oblizují i masožravci 🙂 )
Na co ale pamatujte milý jogíni – s masíčkem v žaludku se špatně cvičí a ještě hůř dýchá.
Jóga se musí cvičit pravidelně a alespoň hodinu denně
Jóga vám dá tolik, co dáte vy jí.
Stačí si zacvičit pár pozdravů slunci dvakrát týdně a i tak uvidíte výsledky. Pojďte začít. Teď hned udělejte cokoli, co vám umožní si jógu začlenit do života.
Tip: stáhněte si e-book 7 dní s jógou zdarma a nechte se inspirovat k domácímu cvičení
Jeden Komentář
Jani, děkuji, tohle jsem přesně hledala 🙂 Držím palce, ať se vše dobře daří.