Ženský týden – díl první – já, žena

Než jsem začala před čtyřmi lety vést ženské kruhy, chtěla jsem ženy v mém rodném Litvínově podpořit a vytvořila jsem pro ně podpůrnou kampaň před začátkem pravidelných setkání. Byla to série šesti článků zahrnující témata ženství, pohybu, pánevního dna, emocí a energie, vztahů a sexuality a nakonec léčení a terapie. Po těch čtyřech letech jsem je našla v hlubinách svého e-mailu a tak se s nimi chci podělit.

Je pro mě zajímavé tyto články číst a zpětně vidět, jaká jsem v té době byla, co bylo mým tématem a kam mé kroky poté vedly a v některých případech i jaký byl výsledek 🙂 Vkládám tyto články v nezměněné podobě a možná i připíšu komentář na některá témata, abych aktualizovala svůj pohled na věc. 

—–
Dobré ráno milé ženy,
hlásím se s prvním poslem nesoucí základní informace, jak přistupovat k tématům o ženství a také se svým osobním příběhem. Klidně si tento email nakouskujte, pokud Vám přijde moc “zhuštěný” 🙂
Polarita žena a muž
Každá z nás (a stejně tak i muži) v sobě neseme obě polarity – ženskou i mužskou – jin a jang a záleží jen na nás, čemu chceme dát v dané chvíli prostor. Ženy jsou velmi přizpůsobivé ve všech stránkách osobnosti a tak na sebe často bereme mužskou polaritu, abychom splynuly s davem.
Vnější svět a společnost je nyní převážně mužskou záležitostí. Patří sem otázky materialismu, moci, boje, síly, rychlosti, akce, …. Ženská polarita je jiná. Zaměřuje se více dovnitř, do vlastního světa (emoce, pocity), spíše vyčkává než jedná, dívá se pod povrch do hloubky, plyne, …. Zkusme si vzpomenout, co znamená být ženou a podpořit “naše” složky osobnosti.
Otázky pro vnitřní zodpovězení (ideálně si odpovědi sepište – v průběhu několika dní pozorujte životní situace – dá to více práce, ale vytvoříte si usazené pohledy na věc):
  • V jakých polaritách se přes den vyskytujete Vy samy? Pozorujte se, jak probíhá Váš den.
  • Co posiluje Vaši ženskou polaritu a naopak mužskou?
Pokud Vás otázka polarit zajímá, velmi doporučuji knihu od Davida Deidy: Když jde o muže, Synergie 2013 (nejvýhodnější ceny knih a obrovský výběr knih mají zde:http://www.dobre-knihy.cz/osobnosti-a-osudy/nabozenstvi/kdyz-jde-o-muze.html )
Obecně knihy Davida Deidy nabízí skvělý pohled do ženství a mužství (David Deida: Cesta pravého muže, Synergie 2011)

Inspirace

Většina z Vás se jistě dozvěděla o projektu Ženy ženám www.zenyzenam.cz který odstartoval v loňském roce a rozšířil povědomí o tom, co je opravdu být ženou. Rozhodně stojí za to, se přihlásit do bezplatného programu představení osmi expertek a najít si témata, která s Vámi nejvíc souzní.

Pro ty z Vás, které jste již na tyto medailonky narazily a zaujaly Vás v minulosti, zkuste si zpětně uvědomit, zda jste použily některé rady a přesvědčení, které zmiňovaly nebo jste znovu zajely do svých běžných kolejí.

Ženství? Proč?

Jistě některé ještě moc nerozumíte větě “být více ženou” – vždyť jste žena, tak jak ji můžete být víc?! Zkuste tyto otázky nechat plynout, důvěřovat vlastní intuici, náhodě, že Vás zavedla právě na tato témata a zkusit si dovolit jít na pár okamžiků mimo svět, který znáte a kde se cítíte bezpečně. Pojďte zkoumat své hranice a postupně je překonávat. Je potřeba tomu všemu dát čas a prostor.

 

Můj příběh

Abychom se tu nebavily jen na teoretické úrovni a abych se Vám trochu přiblížila, sdílím s Vámi část své cesty, cesty k vědomějšímu ženství, na které kráčím a stále se všemu učím, protože je spousta možností.

 

Letos mi bude 25 let, dokončuji dvě vysoké školy, učím jógu, masíruji, zabývám se sama sebou – to jsou mé hlavní činnosti a ještě spousta dalších…. ano, žiji naplno v mužském světě a o to víc dokážu čerpat ze svého ženství.

Již od dětství jsem vnímala, že člověk, který chce ve společnosti uspět, musí být oblíbený, vydělávat peníze a být šťastný. Měla jsem skvělý plán: po gymnázium jsem chtěla studovat moderní a prosperující obor na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT, a pokud bych vše zvládala, pak k tomu zkusit obor učitelství odborných předmětů. Abych přece měla nějaké uplatnění po škole a byla úspěšná!

Ženství jsem vůbec nevnímala a vždy jsem se lépe cítila v mužské než ženské společnosti. Ženy mi přišly falešné, klevetivé, nepřímé a hlavně jsem se necítila dobře ve větším kruhu žen. Plně jsem chápala mužské narážky na účet žen.

I přesto, že jsem dělala, co mě bavilo, stále jsem cítila, že to nejsem já, že mi něco chybí.

První krůčky k ženství byly právě skrze jógu díky mé učitelce Lucii Königové, která ženskou složku často zdůrazňovala. Začala jsem zkoumat ženství z hlediska zdravotních aspektů – bolestivá menstruace, problematika pánevního dna a ženské problémy obecně. K tomu všemu se postupně připojovala témata emocí, práce na partnerství i vztazích…. Navštívila jsem několik seminářů, pročetla mnoho knih a hlavně to, co chci dál předávat jsem si zažila. A to vše Vám postupně představím.

 

Abych to uzavřela: od září (po dokončení škol) se chci věnovat tomu, co chci opravdu ze srdce a to je práce s lidmi prostřednictvím jógy, masáží a rozšířit svoji působnost i na ženy, protože cítím, že je to třeba. Pro někoho, je to zahazování příležitostí, pro mě je to nalezení opravdového štěstí a toho, co chci. Děkuji všem, kteří mě na této cestě podporují!

Motivační video, abychom dělaly, co cítíme: http://www.youtube.com/watch?v=CveStdybPac
Příště se podíváme blíže do těla. Na pohyb, jógu a další cvičení….
S láskou,
Jana
—–
Pohled po čtyřech letech….
Knih Davida Deidy bylo přeloženo do češtiny více. Doporučuji všechny, ačkoli se poté jeho myšlenky opakují.
Projekt Ženy ženám dosáhl obrovského rozšíření a úspěchu. Většinu lektorek z projektu znám osobně z různých kurzů a mohu říci, že Alice si opravdu dokáže vybrat svůj tým. Navíc je to velmi skromná, příjemná a uvědomělá žena.
A můj příběh?
Ten pokračuje tak, jak jsem ho rozehrála 🙂 A jsem za to moc ráda. Dělám, co miluji! Jen mužský svět jsem si musela přidat a začala jsem učit na gymnáziu, aby mi ta racionální mužská hemisféra nezakrněla. Ona se totiž v nečinnosti zapíná a vymýšlí bludy a pak má člověk špatnou náladu, “deprese” a je mu prostě mizerně. Rovnováha musí být.
Shrnula bych to tak, že by každá žena měla pracovat nejen na svém ženství, ale i na té mužské části. Neboť jin bez jangu být nemůže. Ale na to si musí přijít každý sám.

Zanechte komentář